Cost of Living

-
2/27/2008
Honolulu is a beautiful and diverse city, there is not anything you cannot do here. However, it comes at a price! Living in Honolulu is expensive, coming from the mainland I was shocked to see that a gallon of milk cost over $4/gl. Price is roughly 10-20 cents more per gallon, and having anything shipped costs double. If you are planning to visit, ensure you map out your attractions ahead of time, this will save you time and frustration. If you plan on moving here, make sure you do your homework on the higher cost of living.
Mark | Honolulu, HI